Kredi Notu

10 Kasım Dolar ve Altın Fiyatları Ne Durumda

abd-borsa-etkisi

9 Kasım itibari ile Borsa’da söz yerindeyse yer yerinden oynadı. Dolarda ani yükselişi, ani düşüş takip etti. Bunun sebebi ise Amerika’nın Başkanlık Seçiminde Donald Trump seçilmiş olması. ABD’de yapılan bu seçimler Borsayı alt üst ederken, Kasım ayı altın fiyatları konusunda ya da Kasım ayı dolar ne kadar olacak konusunda net bir rakam ortaya atılamıyor. Hisse Senetleri alt üst oldu. BIST – 100 endeksinde kayıpların artacağı uzmanlar tarafından açıklanıyor. Borsa ile ilgilenen kişilerin yakından takip ettiği son durum ise; %2 satıcılı açılan BIST – 100 endeksinin %2.87 kayıpla açılması ABD seçiminin sonuçlanmasının ardından yükselişin aniden düşüşe geçmesi sonucu %0.98 kayıp ile 75.620 puanda seyretmektedir. 10 Kasım BIST – 100 endeksi yüzde kaç kayıpla açıldı sorusunun cevabını da ilerleyen saatlerde yine buradan takip edebilirsiniz.
ABD Seçimleri Sonrası Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?
Konuyla ilgili olarak uzman kişilerin yorumları analiz edildiğinde, ABD’de yapılan seçimlerde eski başkan Obama’nın yerini Donald Trump’a devretmesi sonucu ortaya nasıl bir borsa oluşacak henüz netlik kazanmış değil. Altın fiyatlarında düşme olacak mı ya da Dolar yerinde sabit kalacak mı soruların cevapları henüz netlik kazanmadı. Bu durumda yatırım yapılması konusunda sabit bir fikir henüz elde edilmedi. Siyasi olayların, Borsa’yı çok etkilediği ve ABD seçimlerinin bu günlerde yapılması sonucu mantık yürütüldüğünde fazla yaklaşmamak en mantıklı şey olacaktır.

ABD Seçimi Sonrası Avrupa’da Borsa Ne Durumda

Amerika’da yeni başkanın belli olmasıyla birlikte başta Türkiye olmak üzere tüm ülkelerde deprem etkisi yaratan borsa, Avrupa’da da şiddetli bir etki yarattı. Avrupa’da satışlarda patlama yaşandı denilebilir. Borsa açıldıktan sonra, Stoxx Europa 600, %2.2 oranında bir azalış sağladı. 327.52 puan değerine ulaştı. Londra’da ise FTSE – 100 endeksi %1.6 değer kaybına uğradı. Buna göre 6.700.11 puan oldu. Frankfurt’ta düşüşten nasibini alarak, DAX endeksinde %2.9 düşüş yaşadı. Buna göre 10.182.57 puanı sabitledi. İtalya MIB 30 endeksi 4.346.59 puana geriledi. Bu puana göre gerileme oranı, %3 şeklinde düşüş sağlandı. CAC – 40 endeksi Paris ekonomisini de etkiledi. 4.346.59 puan ile %3 oranında gerileme sağlarken, IBEX 35 8.588.40 puana geriledi. Buna göre düşüş oranı, %3.9 olarak gözlemlendi.
Borsa ve yatırım üzerine görev alan Analistlerin konuşmalarına göre, ABD yeni başkanı Trump’ın seçim kampanyalarına göre uyarlayacağı politika ve ekonomi uygulamaları borsa da panik havasını da beraberinde getirdi. Analistlerin bildirgesine göre, yeni Başkan Trump ‘ın ilerleyen günlerde yapacağı açıklamalarla borsa gündemi değişkenlik gösterebilir denildi.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir