Kredi Notu

Arz ve Talep Nedir

Ekonomide sık şekilde karşımıza çıkan arz ve talep, birbirleri ile ilişkili iki kavramdır. Arz, ” Malın üreticilerinin belirli piyasa fiyatları sonucunda satılmaya hazır oldukları mal miktarına” denir.

Talep, ” Malın tüketicilerinin belirli piyasa fiyatları ile o maldan almaya hazır oldukları miktarlara” denir. Arz miktarını etkileyen başlıca faktör, piyasa fiyatı malıdır. Arz artış gösteriyorsa, fiyatlarda yükselme mevcuttur.

Arz miktarı ile piyasa fiyatları arasındaki münasebet, her zaman doğru orantılı olmuştur. Arz’ın yükselişi ile birlikte Talep de yükselecektir.

Bir ürüne karşı bir ilgi varsa, üretici o ürünü daha da fazla üretmek ister. Ürün, müşteriler tarafından ilgi görmüyorsa üretim de azalacaktır. Bu durumda arz azalıyorsa, talep de azalır. Talep azalıyorsa, arz da azalır. Tersi bir durumda ise arz artıyorsa, talep de artar. Talep artıyorsa, arz da aynı şekilde artacaktır.

Ters Orantı Bulunmakta

Arzın tersine fiyatların düşmesi ile birlikte tüketicilerin almaya hazır oldukları miktarlarda artacaktır. Piyasa fiyatı ile talep arasındaki ilişki ise bu durumda ters orantılıdır.

Arz ve talebin esnek olup olmaması, tüketicilerin ve üreticinin piyasa fiyatlarındaki göstermiş olduğu değişmeyle alakalıdır.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir