Kredi Notu

Gelir Vergisi Nedir?

Her vatandaş geliri, mal varlığı, taşınmazı tutarında gelir vergisi ödemek zorundadır. Peki gelir vergisi nedir? Gelir vergisi hangi unsurlara göre hesaplanır? bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Gelir Vergisi Nedir?

Gerçek kişilerin yani hukukta hak edinebilen ve yetki kullanabilen kurumsallaşmamış kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergilere gelir vergisi denir.

Gelir bir kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanca denir. Gelir vergisine tabii gelirler ‘’Gelir Vergisi Kanunu’’nda açıkça belirtlmiştir.

Gelir Vergisi Kanunu’na göre gelire giren kazançlar: Ticari Kazançlar, Zirai Kazançlar, Ücretler, Serbest Meslek Kazançları, Gayrimenkul Sermaye İratları, Menkul Sermaye İratları, Diğer Kazançlar ve İratlar olarak belirtilmiştir.

İkametgahı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunanlar, Türkiye’de 1  sene içerisinde 6 aydan fazla oturanlar gelir vergisi ödemeye mecburdurlar.

Gelir vergisi 2 eşit taksit halinde ödenir. Kişinin geliri basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşmuyorsa ilk taksit mart ayı sonuna kadar, ikinci taksit temmuz ayı sonuna kadar ödenir.

Eğer kişinin geliri ticari kazançlardan oluşuyorsa ilk taksit şubat ayı sonuna kadar, ikinci taksit ise haziran sonuna kadar ödenir.

 

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir