Kredi Notu

Hisse Senedi Nedir?

Piyasadaki kıymetli evraklardan biri de hiç şüphesiz hisse senedidir. Peki hisse senedi nedir? Hangi şirketler hisse senedi çıkarabilir? bunun gibi aklınızda yer alan soruları gidermek için bu soruları sizler için cevapladık.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklardır. Bir şirketten hisse senedi alan kişi o şirketin aldığı hisse kadar ortağı sayılır.

Hisse senedi yoluyla şirkete ortak olan kişi yönetim kuruluna katılma, oy hakkı gibi haklar ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Ancak her şirket hisse senedi çıkaramaz. Bir şirketin hisse senedi çıkarabilmesi için SPK’dan izin alması gerekmektedir.

Ayrıca her sermaye şirketi hisse senedi çıkarma yetkisine sahip değildir. Hisse senedi çıkarma yetkisi olan kurum ve kuruşlar Anonim Şirketler, Sermayesi paylara bölünmüş olan komendit şirketler ve Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, Sigorta şirketli gibi bağlı ortaklık olan şirketlerdir.

Bu bahsettiğimiz gibi hisse senedi çıkarma yetkisi olan şirketler hisse senetlerini piyasaya çıkartarak gelir elde etmeyi amaçlarlar.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir