Kredi Notu

İşsizlik Oranı Artıyor

 

Uzun yıllardır ekonomi alanındaki en büyük problemlerden biri işsizlik oranlarının artması. Genç nüfus ne kadar çok ise işsizlik de doğru orantıda artıyor. Sanayi, ticaret, üretim alanında genişlemeler olduğu belli iken, genç kişilerin işsiz olduğu bir durum da ekonomik olarak göze batan noktaları doğuruyor.

TÜİK’in yapmış olduğu açıklamalara göre birkaç ay önce %10.2 olan işsizlik oranı, yaz sonu itibariyle %10.7’ye yükseldi. İşgücünün oldukça fazla olduğu ekonomik ortamda, büyüyen oranlar, ekonomi konusunda akılları karıştırmış durumda. İlerleyen aylarda da işsizlik oranlarının daha fazla yükselmesi bekleniyor.

Üniversite mezunları da işsiz

İşsizlik oranının içinde bulunan üniversite mezunları, en üzücü noktayı açığa çıkartıyor. Kendi alanlarının dışındaki sektörlerde de yer edinemeyen üniversite mezunları, oranların daha da yükselmesine sebep oluyor.

İşsizlik oranı artarken, çok düşük ücretlerle çalışan kişilerin varlığı da yeni alımlarda sorun çıkmasına sebep oluyor. Çalışma konusunda kendi alanlarına uygun iş arayan insanlar, tüm kapıların kapanması üzerine ekonomiye katkı da sağlayamıyor, ekonomiden faydalanmıyor da. İlerleyen dönemlerde, istihdam ortamlarının çoğaltılması ve git gide yükselen işsizlik oranının düşmesi bekleniyor.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir