Kredi Notu

Kredi Devir Edilir Mi?

kredidevirKredi kullanımı çok bilinen, önemsenen ve üstüne düşülen bir mevzudur. Acil nakite ihtiyacımız olduğunda, konut, araç ihtiyacında ve işyeri kurma düşüncesine girdiğimizde. İlk akla gelen her zaman kredidir. Ama kredi alırken bazı sorular beynimizi kurcalar. Bunlardan biride İhtiyaç kredisi devri olasılığıdır.
Biraz açmak gerekirse şöyle açıklamalar yapabiliriz. Evet, konut kredisi devretmek dediğinde bu devir mümkündür. Ama olay ihtiyaç kredisi devretmeye geldiğinde, hayır bu devir söz konusu olamaz. Nedenine baktığımızda ihtiyaç kredisi kullanan biri o borcu ödeme mecburiyetine tutulmuştur. İhtiyaç kredisi devretme konusunda bankalar kesin kararlarında olmakta ve bu devri onaylamayıp olumsuz yanıt vermektedirler. Eğer çok ihtiyacı varsa ihtiyaç kredisine ama kredi notu düşük veya yeterli değilse bir tanıdığını kefil tutarak kredi çektirebilirler. Ama kefil ödemeleri zamanında alabileceğini biliyorsa. Farklı bir durumda, ödemeleri zamanında yapılmadıysa direkt olarak olay kefile döner. Yükümlülüğü kabul eder. Tam olarak burada ihtiyaç kredisi devri patlak verir ve arayışa girerler. Devir yapabilme çabasıyla o banka, bu banka koşarlar. Tabi böyle bir ihtimal olmadığına kesin emin olduklarında büyük bir hüsran, bahşedilmez bir yıkıntı halinde kalırlar.
Bu sebepten dolayı başkasını adına çekilen kredilerin üstünde bolca durup düşünülmelidir. Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin deyimi tam olarak burada söylenilecek tek söz. Gireceksen de bu krediye maddiyatını aşmamasına dikkat edilmelidir.

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir