Kredi Notu

Kredi Notu Sorgulama 2016

 

findexnotunkac

Her hangi bir bankadan kredi kullandıysanız ya da her hangi bir bankanın kredi kartını kullanmışsanız, mevcutta kullanıyor ya da daha önceden kullanmış olabilirsiniz. Her kredinin ve kredi kartının bir ödeme günü olur. Bu ödemeleri 1 ( bir ) gün dahi aksatmış olursanız kredi notunuz inanılmaz şekilde düşüşe geçer. Kredi notunu düşüren en temel etken düzensiz ödemelerdir. Tam tersi düşünüldüğünde ise kredi veya kredi kartınızı her ay düzenli ödemeniz durumunda kredi notunuz yükselişe geçer.  Düzensiz ödemeler sonucunda doğal olarak kredi notunuz düşmüş olduğunu varsayarsak herhangi bir bankadan kredi kullanmayı denediğinizde direkt olarak ret edildiğini göreceksiniz. Bu şartlarda krediniz onaylanmış olsa bile yüksek faizli seçenekler önünüze çıkacaktır.

kredinotusorgulama

Bir bankacı ile görüşmenizde ya da kredi kullanmak istediğinizde KKB sözcüğünü mutlaka duyarsınız. Açılımı ise Kredi Kayıt Bürosu’ dur. Bu sistem tüm bankaların müşterilerinin ödeme kayıtlarını yani sicilinin tutulduğu yer olarak bilinir. Örneğin ‘’ X ‘’ bankasından kredi kullanmak istediğinizde KKB değerlerinizi kontrol eder ve ‘’ Z ‘’ bankası ile ödeme düzensizliğiniz olduysa direkt olarak bunu görebiliyor. Aynı zamanda Kredi Notu Sorgulama işlemini de bu sistem üzerinden yapabilmektesiniz. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) üyeliğiniz olması gerekir. KKB üyeliğinizi aktif edebilmek için resmi web sitesine giriş yaparak bireysel müşteri ya da ticari müşteri seçeneklerinden sizin için hangisi uygun ise birisini seçerek üyelik işlemini kolayca yapabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra her daim kredi notunuzu kontrol edebilirsiniz. KKB haricinde bankalardan da kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İster internet bankacılığı isterse banka şubelerinden birisine giderek puanınızı kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir banka şubesine gittiğinizde KKB sorgulaması yapmak istediğinizde dilekçe doldurmalı ve görevliye teslim etmelisiniz. Bu sizi uğraştıracak bir yöntemdir. Tavsiyemiz ise internet bankacılığının kullanılması yönündedir. İnternet bankacılığı ile kredi notu sorgulama işlemi yapmak istediğinizde ücrete tabii tutulacağının altını çizmek isteriz. KKB sorgulaması ücretsiz yapılmamaktadır. Kredi notu sorgulama ücreti ne kadar diye merak edenler için internet bankacılığını kullandığınızda ilgili menülerden KKB sorgulamaya giriş yaparak 4 – 5 TL aralığında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Genelde çalışan kişilerin sık sık kredi notlarını kontrol ettiği bilinen bir gerçektir. Sizde kredi kullanmak istiyor, ya da kredi kartı almak istiyorsanız öncesinde mutlaka kredi notunuzu kontrol etmelisiniz. Bir ihtimal 1-2 puan eksiğiniz olabilir bunu kolayca tamamlayabilirsiniz. Fakat yaptığınız her başvuruda olumsuz sonuç almanız yani ret edilmesi demek kredi notunu düşüren etkenler arasına girer.

tc-no-ile-kredi-notu-sorgulama

Kredi notu sorgulamak için kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. Kredi kullanmak istiyorum ama kredi notum düşük olabilir sorusuyla sürekli olarak çelişki içerisindeyseniz KKB resmi web sitesine giriş yaparak yukarıda anlatıldığı şekilde kredi puanınızı sorgulayabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir