Kredi Notu

Milli Gemilerde Yerli Ürünler:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, tamamen yerli ve milli imkanlar kullanılarak üretilen, hem Türkiye’nin hem dünyanın en büyük “Tank Çıkarma Gemisi” olan TCG Bayraktar görücüye çıktı. Boyu 139 metre uzunluğunda, eni 19,60 metre uzunluğunda ve deplasmanı 7.254 ton ağırlığında olan geminin 30 gün boyunca denizde kalabiliyor. 2 metreden daha sığ sulara kapak atabilen gemi, 1200 ton yük, tank, zırhlı araç ve diğer araçları taşıyabiliyor. Ayrıca 600 kişilik yatak kapasitesi bulunan gemi, 5000 mil deniz milinden daha fazlasına da sahip.
Hava, kara, su üstü olmak üzere tüm savaş fonksiyonları test edilen ve bu testleri başarıyla tamamlayan TCG Bayraktar’ın üretiminde tamamen yerli malzemeler kullanıldı. Nükleer, biyolojik, kimyasal saldırıların tümü göz önünde bulundurularak üretilen gemi, tam personel koruması içeriyor. Havelsan’ın LST gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen TCG Bayraktar’da kullanılan gemi vanalarının tedarikçisi Dikkan Group şirketlerinden Dikkan Vana oldu.
1978 yılında kurulan Dikkan Vana, sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük bir pazar payına sahiptir. Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç, Fransa, Çin, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Yeni Zelanda, Orta Doğu Ülkeleri, Afrika Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapan Dikkan Vana, yerli gemi üretiminin de başrolünde yer aldı.
Gemi vanası olarak; buhar vana, sürgülü vana, çamur vana, pislik tutucu, fırtına vana, çekvalf, çalpara çekvalf, dip klape, dış şarj vana, ani kapama vanası, ani açma vanası, iskandil vana, yangın vana, kelebek vana, küresel vana, akıtma vanası, dişli sifon vanası, emme filtresi ve scupper tedarik eden Dikkan Vana bunların yanı sıra su sistemleri vanaları ve kontrol vanaları üretimi de yapmaktadır. Dikkan Vana ürünleri, TCG Bayraktar’dan sonra TCG Sancaktar gemisinde de kullanılmaktadır.
Kaynak: http://dikkanvana.com/kurumsal/haberler/basinda-biz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir